مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است
جواهرات در ساعت سازی

جواهرات در ساعت سازی

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 6 کاربر

جواهرات در ساعت سازی

شاید تاکنون درباره ی تعداد جواهرات یک ساعت شنیده باشید یا روی صفحه ی آن عبارت هفده جواهر (17 Jewels) بیست و یک جواهر (21 Jewels) و یا تعداد بیشتر توجهتان را به خود جلب کرده باشد. درواقع این اعداد نشان دهنده ی تعداد سنگ های قیمتی استفاده شده در ساختار موتور ساعت های مکانیکی می باشد.

در یک تقسیم بندی کلی می توان ساعت ها را به دو دسته ی ساعت های مکانیکی و ساعت های الکتریکی تقسیم کرد. ساعت های الکتریکی یا کوارتز معمولا قیمت های مناسب تری نسبت به ساعت های مکانیکی دارند و برای محاسبه ی زمان از تعداد ارتعاشات یک قطعه کوارتز استفاده می کنند. این ساعت ها خطای بسیار کمی دارند و قابل اعتماد تر هستند. اما در ساعت های مکانیکی که پیچیدگی های خاص خود را دارند وظیفه اندازه گیری و نشان دادن زمان برعهده ی تعداد زیادی قطعات مکانیکی درگیر با همدیگر می باشد. انرژی مورد نیاز حرکت در ساعت های مکانیکی از یک فنر اصلی تامین می شود که باید آنرا همواره کوک کرد.

 

jewl in watches

 

وجود تعداد زیادی قطعات فلزی در ساعت های مکانیکی مانند چرخدنده ها، محورها و قطعات ثابت که همواره با همدیگر در تماس هستند باعث ایجاد اصطکاک، خوردگی و خراب شدن سریعتر قطعات می شود که در عملکرد دقیق ساعت نیز اختلال ایجاد می کند.

به این منظور ساعت سازها برای بالا بردن عمر قطعات و دوام بیشتر ساعت و همچنین کاهش خطا در محاسبه ی زمان، در نقاط حساس و درگیر موتور مانند بلبرینگ ها (Bearing) که همواره در حال حرکت می باشند از سنگ هایی با سختی بالا استفاده می کنند. سخترین سنگ های موجود در طبیعت الماس، یاقوت سرخ و یاقوت کبود هستند اما باتوجه به گران قیمت بودن الماس استفاده از یاقوت مرسوم تر می باشد. همچنین امکان تولید آزمایشگاهی یاقوت در مقایسه با الماس بسیار راحت تر است که این امر نیز باعث استفاده از یاقوت به جای الماس در ساعت های مکانیکی شده است.

 

jewl in watches

 

تعداد سنگ های استفاده شده در موتور یک ساعت مکانیکی با توجه به پیچیدگی های آن و نظر ساعت ساز ها متغییر است و معمولا اعداد 17، 21، 25 و 35 جواهر را می توان بر روی ساعت ها مشاهده کرد. با افزایش مهارت ساعت ساز ها در استفاده و جاگذاری سنگ در موتور ساعت و کاهش قیمت یاقوت های سنتز شده به علت رشد فناوری های نوین، بسیاری از شرکت ها تعداد یاقوت های استفاده شده در موتور ساعت را افزایش داده اند. در برخی از نمونه ها این سنگ ها در نقاط غیر ضروری استفاده شده است که معمولا جنبه روانی داشته و در جهت اهداف فروش و بهبود بازاریابی آن محصول می باشد.

 

 

منابع: ablogtowatch dot com  و jewelsonhampton dot com

گرداوری شده در گروه تولید محتوای سانی می| By Sunimay Compilation Group

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()