مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است
جواهرات در ساعت سازی

ساعت های کوارتز

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 2 کاربر

ساعت های کوارتز

اطلاع از زمان دقیق روز و شب همواره از نیازهای انسان بوده است و در طول تاریخ برای آگاهی و نمایش آن ابزارهای مختلفی از جمله ساعت اختراع شده است. ساعت ها برای محاسبه ی زمان مکانیزم های مختلفی دارند که یکی از آنها ساعت های کوارتز است که به نسبت ساعت های مکانیکی خطای بسیار کمتری دارند.

در سال 1928 میلادی برای اولین بار دانشمندان در آزمایشگاه Bell متوجه شدند که ارتعاش کریستال های کوارتز ( کوارتز : دʾر کوهی، سنگ هایی مانند آمتیست، عقیق و .. با فرمول SiO2) می تواند منبع بسیار دقیقی برای تنظیم زمان باشد. پس از سال ها فعالیت برروی این تکنولوژی نوین، نوسان کریستال های کوارتز به جای تنظیم کننده های پاندولی به منبع استاندارد تنظیم زمان مبدل شدند.

علی رقم رشد صنعت کوارتز در صنعت ساعت سازی، همچنان برای تجاری شدن این تکنولوژی و استفاده از آن در ساعت های مچی موانع بزرگی از جمله اندازه، قیمت تمام شده، عمر باطری و ماندگاری کریستال وجود داشت تا در سال های دهه ی هفتاد میلادی ساعت ساز های ژاپنی و سویسی توانستند با برطرف کردن این موانع ، اولین ساعت های مچی که از سیستم محرکه کوارتز بهره می بردند را رسما معرفی کنند که در آن زمان جزء ساعت های لوکس و گران قیمت به حساب می آمدند.

با اختراعات جدیدی که در تکنولوژی ساعت های کوارتز انجام شد قیمت آنها به شدت کاهش یافت و از طرفی دقت بالای این ساعت ها محبوبیت آنها را افزایش داد تا جایی که لطمه ی سنگینی به بازار ساعت های سنتی وارد شد. در بین سال های 1970 تا 1983 تعداد ساعت ساز های فعال در سویس از 1600 به 600 عدد کاهش یافت. از عواملی که بازار ساعت های سنتی مکانیکی را احیا کرد تغییر نگرش مردم به این وسیله بود که علاوه بر کاربرد نشان دادن زمان، نقش تازه ای در سبک زندگی  و دنیای مد و زیبایی پیدا کرد.

اساس کار ساعت های کوارتز به قانون پیزوالکتریک (فشار برقی) بر می گردد که در سال 1880 میلادی توسط پیر کوری و ژاک کوری کشف شد. طبق این قانون با اعمال نیروی خارجی به یک تکه کریستال دو قطبی های آن تحریک شده و میدان الکتریکی ایجاد می کند و یا بصورت عکس اگر یک  قطعه کریستال تحت اختلاف پتانسیل الکتریکی قرار بگیرد شروع به ارتعاش (لرزش) می کند.

در ساعت های کوارتز، باطری جریان الکتریکی یک میکرو چیپ را تامین می کند، میکرو چیپ نیز با ایجاد اختلاف پتانسیل الکتریکی در تکه ای از کوارتز، کریستال های تشکیل دهنده ی آن را به ارتعاش در می آورد به نحوی که تعداد 32768 لرزش در هر ثانیه اتفاق می افتد. میکرو چیپ با دریافت و تشخیص این تعداد لرزش یک پیام الکتریکی به موتور کوچک برقی ساعت میفرستد تا ثانیه گرد را یکبار به حرکت درآورد که این عمل به صورت پیوسته ادامه دارد.

how quartz watches works

امروزه با پیشرفت صنعت تولید ساعت های کوارتز این مدل از ساعت ها بسیار فراگیر شده اند. مولفه هایی همچون جنس مواد بکار رفته در موتور و بدنه، میزان تولید و کیفیت محصول، گستره قیمتی کمتر از 10 دلار تا بیشتر از یک میلیون دلار را برای این ساعت ها فراهم کرده است.

 

منابع: gevrilgroup dot com , explainthatstuff dot com, wikipedia.org

گردآوری شده در گروه تولید محتوای فروشگاه اینترنتی سانی می

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()